Státní půjčky pro mladé na bydlení 2018
Chcete bydlet ve svém? Kdo by taky nechtěl. Vždyť pronájmy jsou jednak velmi drahé a jednak takové placení zcela postrádá smysl. Platíte za něco co není a nikdy nebude vaše a ještě k tomu nehoráznou sumu peněz. Když se nad tím zamyslíte, tak stejnou částku můžete investovat do něčeho co jednou bude vaše. Ano to je podsta všech hypoték či jiných úvěrových produktů určených k financování vlastního bydlení. Ovšem i taková půjčka však vyžaduje alespoň minimální počáteční investici. A i na tu musíte mít. Některým mladým lidem se v počátcích jejich samostatného života ještě snaží pomoci rodiče a investují do bydlení svých potomků, ale i to obnáší mnohaleté spoření. Jenomže ne každý má takové možnosti, a tak nezbývá než najít jiné schůdné řešení. Je-li v rodině nějaká nemovitost, kterou můžete kvůli půjčce zastavit, pak i o tomto lze uvažovat. Pokud ne, můžete si vlastně vzít jakoukoli neúčelovou půjčku a získané peněžní prostředky investovat do koupi bytu nebo stavby domu. Otázka je, nakolik se vám to vyplatí, protože určitě musíte počítat s jinou úrokovou sazbou a dobou splatnosti. Mnoho lidí tedy zajímá, zda by jim s pořízením vlastního bydlení nepomohl stát. Jsou tedy nějaké možnosti pro mladé rodiny s dětmi?
Půjčka od státu na bydlení
Když se začnete dopodrobna zajímat o problematiku financování vlastního bydlení, zjistíte, že v nabídce úvěrových produktů se předhání jedna společnost za druhou. Hypoteční úvěry nejsou doménou jen bank a stavebních spořitelen, jisté možnosti nabízí také nebankovní sféra, kde však s podporu od státu nelze počítat. Bankovní půjčky na bydlení jsou zpravidla určeny mladým lidem do 36 věku, kteří mají jedno dítě do šesti let věku. Pak si mohou půjčit několik stovek tisíc korun na pořízení jakékoli nemovitosti – bytu nebo domu. Se splácením jim částečně pomůže stát a zbytek musí po dobu zpravidla dvaceti let uhradit sami. Měsíční splátky se většinou pohybují ve stejné výši jako běžné pronájmy bytu a počítají i s různými mimořádnými životními okolnostmi, kdy je možno je v průběhu let aktuálně na jistou dobu snížit, případně pozastavit. Avšak za takové služby samozřejmě zaplatíte tučné poplatky navíc. Avšak nezapoměňte, že i jakákoli nebankovní půjčka vyžaduje počáteční jistinu splácení, jejíž výše se většinou odvíjí od hodnoty kupované nemovitosti. Pokud by došlo k tomu, že byste po několika letech na splátky neměli, o nemovitost byste přišli a bydlení byste museli řešit jiným způsobem.
Nebankovní půjčka pro mladé
Není výjimkou, že jakmile se zorientujete v nabídce půjček na bydlení, záhy dojdete k závěru, že je pro vás tato možnost absolutně nedostupná. Bankovní konto zeje prázdnotou, rodina nepomůže a váš nástupní plat také není žádný zázrak. To jako výchozí bod do života není zcela ideální startovací pozice, avšak i ta se dá v pohodě zvládnout. Pokud vám banka z důvodu vašich nedostatečných příjmů nebo nemožnosti ručení úvěrovou žádost zamítne, můžete se po půjčce poohlédnout v nebankovní sféře. I zde najdete typické půjčky na bydlení, které společnosti poskytují nejen mladým lidem, takže v podstatě nejste omezeni věkem ani rodinou. Takové půjčky jsou nejvíce využívány lidmi, kteří se rozhodli žít ještě po nějaký čas sami a založení rodiny odložili na pozdější dobu. Účelové nebankovní půjčky na bydlení jsou většinou poskytovány s lepším úrokem než je kasická bezúčelová půjčka, kterou byste se rozhodli využít třeba na rekonstrukci bydlení. Také doba splatnosti je delší a podle možnosti poskytnuté záruky můžete snadno dosáhnout i na další benefity navíc. Třeba v podobě odkladu splátek na určitou dobu, takže pokud je před vámi vidina lepšího zaměstnání a vy jen čekáte až získáte potřebnou praxi, i to je řešení. Nebankovní půjčky na bydlení jsou většinou vázány ručením v podobě nemovitosti, kterou budete splácet. Některé společnsoti půjčují až do výše 70 % hodnoty nemovitosti , ale tyto konkrétní čísla zcela závisí na dané firmě a také na individuálních okolnostech klienta. Všeobecně platí, že čím větší záruky splacení poskytnete, tím dosáhnete na lepší podmínky a výhodnější úrokovou sazbu.
Jak získat nebankovní půjčku
Pokud vám banka odmítne poskytnout klasickou hypotéku na bydlení a rozhodnete se pro nebankovní půjčku, možná vás až překvapí její snadné vyřízení. Kvůli nebankovní půjčce nemusíte hned utíkat na pobočku a vše složitě vyřizovat jako v bance. Nebankovní společnosti nabízí daleko pružnější metody, kdy si o půjčku zažádáte z pohodlí domova prostřednictvím internetu. Výsledek schvalovacího procesu se dozvíte za pár minut a tak hned víte na čem jste. Po schválení úvěrové žádosti jste následně kontaktováni pracovníkem úvěrové společnosti a s ním se už dál dohodnete na podrobnostech. Zpravidla se jedná o sjednání osobní schůzky, kde předložíte nezbytné podklady ke kupované nemovitosti a dohodnete se dle vlastních možností na konkrétních podmínkách poskytovaného úvěru. Dokumenty je sice možno zaslat i elektronickou cestou nebo poštou, ale vlastní bydlení nepořizujete každý den, takže je určitě dobré dát v tomto případě přednost osobní schůzce. Tím předejdete také různým nejasnostem a dohadům a uděláte si v celé věci jasno. Velkou výhodou nebankovních společností je jejich individuální přístup ke klientovi, takže se zde nabízí široký prostor k vyjednávání. Dříve než podepíšete smlouvu velmi dobře se s ní seznamte a ujasněte si veškeré povinnosti pro vás z ní vyplývající.
Půjčka na bydlení je pro mnoho mladých lidí odrazovým můstek do jejich samostatného života. I když se tak zavážete ke splátkám na několik let, lze toto řešení považovat za přijatelné a rozumné. Avšak nikdy se nezadlužujte nad rámec svých možností.