Půjčka pro osoby v osobním bankrotu

Vyhlásili jste na svoji osobu osobní bankrot? Pak se vám zcela jistě ulevilo. Osobní bankrot neboli oddlužení je pro předlužené jedince zpravidla jediná možnost, jak se dostat z neúnosného dluhové kolotoče. A není to zadarmo. Abyste se nadobro zbavili všech svých dluhů, musíte po dobu pěti let zaplatit věřitelům minimálně jednu třetinu svých závazků. Zvládnout se to dá, splátkový kalendář je dle vašich možností soudem schválen, avšak na každodenní živobytí vám zůstává jen nezabavitelné minimum. Zbytek mzdy podléhá insolvenčním srážkám. Pět let je ale poměrně dlouhá na to, aby se někde znenadání neobjevil nějaký nenadálý výdaj. Stačí k tomu málo. V domácnosti se porouchá spotřebič, přijde roční vyúčtování za energie a služby spojené s užíváním bytu a malér může být na světě. Jak si v takové situaci poradit? Přímo ideální možností je půjčit si peníze od rodiny nebo přátel, případně si pomoci jinak. V případě, že si totiž sjednáte další půjčku nad rámec svých možností, velmi riskujete. Pokud na to insolvenční správce přijde, soud vám může osobní bankrot ukončit a dluhy vám nadále zůstanou. Mohou tedy vůbec osoby v osobním bankrotu požádat o půjčku?

Exekuce a osobní bankrot

Dlužníci, kteří se vydali na strastiplnou cestu oddlužení to nemají právě jednoduché. Na jednu stranu mají sice pokoj od věřitelů, kteří se nemohou ničeho navíc domáhat, ale běžný život opravdu není jen tak. Insolvenční srážky mzdy značně zkrouhnou výplatu od zaměstnavatele, a tak dlužníci musí počítat doslova každou korunu. Pokud by si chtěli přivydělat například formou brigády, stejně by vše odešlo na splátky dluhu. Avšak oproti exekuci u nich alespoň trochu svítá naděje, že se neúnosných dlužných částek po pěti letech zbaví. To u exekuce nehrozí, tam splácíte tak dlouho, dokud všechno nezaplatíte až do posledního haléře, včetně úroků a odměny exekutorovi. Co si vybrat a co je lepší, těžko říct, záleží na tom, jak vysoký dluh máte, kdo je věřitel a jaké jsou vaše možnosti. Pokud ale během exekučního řízení spadnete do osobního bankrotu, exekuce se přeruší a vy ochráníte svůj majetek. Proto se dá říci, že oddlužení je určitým způsobem řešením pro již započatou exekuci.

Chci půjčku

Půjčí vám někdo v osobním bankrotu?

Úvěrové společnosti pohlíží na osoby v osobním bankrotu jako na problémové klienty, u nichž je riziko návratnosti investic při poskytnutí půjčky značně vysoké. Zejména bankovní instituce nemají pro dlužníky pochopení, jelikož mají záznam vedený v registru dlužníků, což je pro banku hlavním kritériem při schvalování úvěru. Avšak ani v nebankovní sféře to není o moc lepší. I zde si úvěrové společnosti proklepnou v registru každého klienta a jeho záznam jako dlužníka moc na přesvědčivosti nepřidá. Avšak některé společnosti jsou ochotny případné riziko vyvážit vyšší úrokovou sazbou a nebo mohou vyžadovat ručení v podobě třetí osoby nebo zástavy nemovitosti. Ta nemusí být totiž přímo ve vašem výlučném vlastnictví, může se jednat prakticky o jakoukoli nemovitost jejíž vlastník dá písemný souhlas k tomu, aby daná nemovitost byla použita pro účely poskytnutí úvěru. Další šanci na získání úvěru nabízí půjčky od soukromých osob, kde vám půjčí zpravidla jen na základě individuální dohody. Nikdo nezkoumá vaši finanční minulost, registry a většinou ani nevyžaduje potvrzení o výši příjmu.

Půjčka pro lidi v osobním bankrotu

Jestliže jste na svoji osobu vyhlásili osobní bankrot, buďte při sjednávání další půjčky hodně opatrní. V prvé řadě si uvědomte, že jednou z podmínek oddlužení je mimo jiné i to, že se znovu nezadlužíte nad rámec svých možností. Když na to insolvenční správce přijde a vy nebudete dodržovat splátky nové půjčky, soud vám osobní bankrot zruší a všechny dluhy vám zůstanou. Z toho důvodu nejprve velmi dobře zvažte, jestli je ve vašem případě nová půjčka opravdu nutná a zda-li by se daná situace nedala řešit jinak. Obzvlášť, máte-li už za sebou několik let a do konce oddlužení vám zbývá jen kousek. Není se tedy čemu divit, že převážná většina investičních firem lidem v insolvenci automaticky nepůjčuje. V podstatě chrání nejen sama sebe, ale i dlužníka před neúnosnou dluhovou pastí. Bohužel, někteří lidé jsou nepoučitelní a ani osobní bankrot jim v neustálém zadlužování nezabrání.  

Je-li půjčka pro osoby v osobním bankrotu skutečně nezbytná, pak je zpravidla nutné, aby se za úvěr zaručila další osoba nebo byla použita zástava nemovitosti. Pokud to ale jen trochu jde, raději se další půjčce vyhněte.

Váš názor nás zajímá

You must be logged in to post a comment.