Půjčka pro lidi v insolvenci

Jedním ze způsobů, jak můžete vyřešit neúnosnou dluhovou situaci, je právě oddlužení neboli insolvence. Dokáže vás ochránit před netrpělivými věřiteli daleko lépe než exekuční řízení. Při insolvenci splatíte jen třetinu svých závazků a zbytek dluhu je vám jednou provždy odpuštěn. Ovšem ne každý dokáže hravě naplnit podmínky oddlužení, které jsou dané zákonem. Proto soud posuzuje každou žádost individuálně případ od případu. V prvé řadě musíte dostatečně vydělávat a mít pravidelný příjem. Poté je třeba uvážit jakého charakteru vaše dluhy jsou. Ne pro všechny je totiž insolvence možná. Pokud vám soud insolvenci schválí, čeká vás nelehké pětileté období, kdy musíte dodržovat soudem stanovený splátkový kalendář. Na živobytí vám zůstane jen minimální nezabavitelná částka, a tak se velmi lehce může stát, že případný nenadálý výdaj pěkně rozhodí váš zaběhnutý domácí rozpočet. Pak přichází na řadu jedině další půjčka. Je však vůbec možné půjčit lidem v insolvenci?

Exekuce nebo insolvence?

Exekuce i insolvence jsou dva možné způsoby, jak se věřitelé mohou domoci splacení svých pohledávek. Avšak každý z nich znamená pro dlužníka zcela něco jiného. Exekuce se dá jednoduše považovat za takové splácení bez konce. Přitom se nejedná jen o samotnou dlužnou částku, ale musíte uhradit i sankce z prodlení a poměrně vysoké náklady celého exekučního žízení. Exekuce tedy pro dlužníka končí až v okamžiku, kdy všechno splatí do poslední koruny. Naproti tomu oddlužení je k dlužníkům více přívětivější. Stačí zaplatit jen třetinu všech dluhů a po dobu pěti let vám na živobytí zůstane jen minimální částka. Ovšem po této době je vám zbytek dluhů odpuštěn a vy můžete začít úplně znovu s čistým štítem. Navíc, je-li vám během exekučního řízení kdykoli soudem povoleno oddlužení, celá exekuce se zastaví a věřitelé vám dají pokoj.

Požádat o půjčku

Půjčka v insolvenci

Oddlužení trvá po dobu pěti let, kdy jsou veškeré vaše příjmy a výdaje zcela pod kontrolou insolvenčního správce. Pokud během této doby získáte i nějaký příjem navíc, musíte mu to oznámit. Insolvenční srážky vám zaměstnavatel strhává rovnou z platu, takže na živobytí vám toho mnoho nezbude. Proto není zcela ojedinělé, že dlužníka zaskočí jakýkoli nenadálý výdaj. Pokazí se pračka, lednička, praskne kotel nebo auto vypoví službu. Co teď? V tomto směru je celý proces oddlužení trochu problematická záležitost, jelikož podle podmínek insolvenčního zákona byste se ani neměli znovu zadlužovat. Pokud na to insolvenční správce přijde, soud vám oddlužení zruší. Ideální je, jestliže si můžete půjčit od rodiny, přátel, případně od kolegů v práci, jelikož by bylo vážně škoda, kdybyste dalším úvěrem ohrozili hladký průběh insolvence.

Půjčí vám někdo v insolvenci?

Je samozřejmé, že osobám v insolvenci žádná banka další úvěr neschválí. Uvažovat o této možnosti je úplně zbytečné. Řešením může být případně nebankovní sféra, ale ani zde žádná renomovaná nebankovní společnost jen tak lehce předluženým lidem půjčku neposkytne. Určitou šanci na úspěch dávají malé firmy a soukromé osoby, které půjčují prakticky všem lidem, kteří jsou schopni jim nabídnout alespoň minimální záruky splacení. Podmínky daného úvěru se všeobecně odvíjí od jeho výše a také podle individuálních okolností. Pokud požadujete částku, která nijak nenaruší váš měsíční rozpočet a neohrozí insolvenční splátky, může vám být půjčka schválena. Případně můžete nebankovní společnosti poskytnout záruky splacení v podobě ručení třetí osoby jako spolužadatele a nebo zástavou majetku. Ten nemusí být výhradně jen ve vašem výlučném vlastnictví, může se jednat v podstatě o jakýkoli majetek, jestliže jeho majitel bude souhlasit s tím, že nemovitost bude sloužit pro účely uzavření úvěrové smlouvy. Poskytnutí půjčky lidem v insolvenci není tedy přímo nemožné, ale záleží na konkrétních okolnostech.

Pokud se chcete zbavit svých dluhů cestou insolvence, určitě není dvakrát rozumné jednou již započatý proces něčím ohrozit. Není-li to skutečně nezbytně nutné, raději se další půjčce v insolvenci vyhněte a celou záležitost řešte jinak. Bohužel, předlužených lidí neustále přibývá a také těch, kteří jsou zadluženi až do konce života a není pro ně žádné východisko. Ve většině případů je však na vině vlastní nerozvážné jednání.

Váš názor nás zajímá

You must be logged in to post a comment.