Půjčka po insolvenci
Máte úspěšně insolvenci za sebou? Pak je to pro vás jistě zkušenost na celý život. Řada lidí, kteří si insolvencí prošli o tom vědí své. Náročné pětileté období, kdy téměř veškeré vaše příjmy odchází na splátky dluhů věřitelům a vám zůstává na živobytí jen nezabavitelné minimum, opravdu není jen tak. Proto je také třeba podotknout, že ne každému se podaří dovést insolvenci do úspěšného konce. Trnitá cesta dlážděná výmoly před vás postaví nejednu překážku, se kterou se musíte vypořádat. Stačí aby se objevil nějaký nenadálý výdaj a už nevíte kudy kam. Přijde složenka s doplatkem za energie, pokazí se spotřebič v domácnosti, případně přijdete o práci nebo onemocníte a problém je na světě. Žádat během insolvence o půjčku je dost velké riziko. Nejenže vám jen tak někde nepůjčí, ale pokud na sebe vezmete další závazek a vaše insolvenční splátky budou v ohrožení, jen stěží pro vás insolvenční správce nalezne pochopení. Soud rozhodne o ukončení insolvence a pošle vás rovnou do konkurzu. Tím pádem vám dluhy zůstanou a ještě se navíc ocitne i váš majetek v ohrožení. Takže pokud se vám podařilo zvládnout celý proces oddlužení, máte vyhráno.
Insolvenční rejstřík
Po celou dobu, kdy procházíte oddlužením, tedy od doby zahájení insolvenčního řízení až do úplného konce insolvence, je vaše osoba vedena v insolvenčním rejstříku. Ten slouží jako základní nástroj ke komunikaci mezi dlužníky a věřiteli. Pokud se vám podaří během pěti let zaplatit minimálně 30 % všech závazků věřitelům, soud rozhodne a ukončení insolvence a zbytek dluhů je vám navždy odmazán. Tím pádem jste úplně čistí jako kdyby jste nikdy nic nedlužili. Údaje o vaší osobě jsou z insolvenčního rejstříku vymazány automaticky, ale až pět let poté, co rozhodnutí o ukončení insolvence nabylo právní moci. To v praxi znamená, že i když máte vše splaceno, může ještě v následujících pěti letech kdokoli zjistit veškeré informace týkající se vašeho insolvenčního řízení. Insolvenční rejstřík není nijak propojen se žádným základním rejstříkem do něhož nahlíží jak banky, tak i nebankovní společnosti. Jenomže, registry dlužníků vás evidovaly ještě před zahájením insolvenčního řízení jako dlužníka, a tak je otázka, zda při podání přihlášky věřitele zde přestalo figurovat i vaše jméno. Pokud ne, pak jsou zde informace uchovány od doby splacení dluhu zase několik let. A právě negativní záznam v registru dlužníků může být i po ukončení insolvence zásadní překážkou k získání úvěru. Ovšem určité možnosti pořád existují.
Půjčka po skončení insolvence
Máte-li insolvenci za sebou a tím pádem jste úplně bez dluhů, je půjčka po skončení insolvence reálnou možností, jak oživit současný rodinný rozpočet. S její pomocí můžete překlenout tíživé období před výplatou či se rovnou vrhnout na rekonstrukci bydlení či koupi nemovitosti. Brány úvěrů jsou vám otevřeny, a tak ani exotická dovolená není v nedohlednu. Můžete se rozhlédnout po širokém trhu bankovních a nebankovních půjček a nalézt pro sebe půjčku s příznivými podmínkami. Každá společnost nabízí jednak rozdílnou úrokovou sazbu, dobu splatnosti, podmínky ručení nebo další bonusy navíc, kterých by bylo škoda nevyužít. Záleží na tom, co chcete aktuálně financovat a jaké jsou vaše momentální možnosti.
Bankovní půjčka po insolvenci
Jakmile vám vyprší zákonná lhůta pro výmaz z insolvenčního rejstříku, nic nebrání tomu, abyste nemohli banku požádat o půjčku. Jenomže v praxi to může někdy narazit na problém. Banka při posuzování každé žádosti o úvěr klade prioritní důraz na dosažení co nejvyšší bonity. Když zjistí, že máte prokazatelně nízký příjem nebo nějaký škraloup z minulosti, bude na vás pohlížet v jiném světle. Zejména problematická finanční minulost vás postaví do pozice rizikového klienta a těm banky nejsou při poskytování půjčky právě příznivě nakloněny. Určitou šanci na úspěch nabízí snad jen možnost ručení, kdy můžete ručit další osobou jako spolužadatelem nebo zastavit majetek. Kromě toho se můžete s žádostí o půjčku obrátit rovnou na nebankovní sektor, kde jsou k žadatelům více benevolentní a snaží se jim vyjít všemožně vstříc.
Nebankovní půjčka po skončení insolvence
Je všeobecně známo, že nebankovní subjekty nemají pro získání půjčky tak přísná pravidla jako banky, a proto se na ně s důvěrou obrací řada klientů. Neřeší registry dlužníků a i když zde máte záznam, neznamená to automaticky neschválení úvěru. Nebankovní společnosti spíš posuzují každou podanou žádost na základě individuálních možností svých klientů a snaží se společně s nimi nalézt řešení pro jejich problematickou finanční situaci. Proto si o půjčku můžete požádat kdykoli prostřednictvím jednoduchého online formuláře přímo na webových stránkách poskytovatele. Nemusíte se zabývat složitým vyřizováním na pobočce a dokládáním různých potvrzení. Půjčku si můžete zvolit v jakékoli výši. Pokud vám stačí jen pár tisícovek do výplaty, budete mít peníze na účtu během několika málo minut. Stejně tak když požádáte o desítky či stovky tisíc. Avšak v tomto případě některé společnosti vyžadují daleko vyšší záruky splacení třeba v podobě doložení pravidelného příjmu nebo zástavou majetku. Od výše půjčené částky se samozřejmě odvíjí i doba splatnosti.
Nebankovní půjčka po insolvenci je půjčka neúčelová, tudíž získané peněžní prostředky lze využít na cokoli, co je aktuálně nezbytné financovat. Avšak vždy dobře zvažte své reálné možnosti a nikdy na sebe neberte závazek, který není ve vašich silách v budoucnu splnit.