Novomanželská půjčka od státu

Chystáte se založit rodinu? Pak je jistě hlavní prioritou vlastní bydlení. Jako student, případně mladý člověk bez závazků můžete bydlet formou pronájmu, ale přeci jen rodina už si žádá vlastní zázemí. Ja toho nejlépe dosáhnout? Ceny nemovitostí a bytů jsou poměrně vysoké, takže uvažovat nad tím, že si na byt našetříte z absolvenstkého platu je naprosto nereálná. Když půjdete do pronájmu, zaplatíte nehoráznou sumu, která jen tak vyletí oknem. Pokud mladí lidé z počátku bydlí ještě ve sdíleném podnájmu s několika kamarády, dá se to ještě utáhnout, ale rodinný rozpočet už má úplně jiná pravidla. V prvé řadě je třeba si uvědomit, že tolik, kolik zaplatíte za nájem, můžete v podstatě splácet za půjčku, kterou budete financovat vlastní střechu nad hlavou. A to je také důvod, proč řada lidí přemýšlí o půjčce a bere na sebe závazek na několik desítek let. Někdo má to štěstí, že mu na bydlení přispějí ještě rodiče, třeba tím, že svému potomkovi již šetřili od jeho narození a nebo mu rovnou předají klíče od vlastní garsonky. Avšak ne v každé rodině je ekonomická situace natolik příznivá, aby bylo možno bez problému pořídit další nemovitost. Ve většině případů si musí mladí lidé z větší části bydlení financovat sami a jen příjmy ze studentských brigád na to opravdu nestačí.

Chci půjčku

Půjčka pro mladé

Mladí lidé se nebojí jít do rizik, a tak jsou nakloněni celkem každému řešení, které je dovede k vlastnímu bydlení. Možností, jak pořídit byt nebo dům je nespočet. Řada bankovních i nebankovních finančních společností přichází na trh s různými úvěrovými produkty, které se snaží mladým lidem do začátku co nejvíce pomoci. Zejména když si sjednáte klasickou bankovní hypotéku, můžete počítat s určitou formou pomoci od státu. V minulosti si mladí lidé po uzavření sňatku brali tzv. novomanželskou půjčku, kterou bylo možno vybavit domácnost či pořídit byt. V dnešní době sice už nic takového neexistuje, ale určitá obdoba tady je. Stát se snaží podporovat mladé lidi na vstupu do života, a tak nabízí různé úvěrové programy, které při dodržení jistých podmínek na splátky půjčky přispějí. Kromě tradičních bankovních hypoték se jedná o různé typy půjček na bydlení, kde je podmínkou pouze věk do 36 let a dostatečně vysoký příjem. Při narození dítěte stát potom na půjčku určitou částkou přispěje. Novinkou poslední doby je možná i to, že se snížila minimální hranice jistiny, kterou bylo nutno při žádosti o hypotéku složit. Tím pádem na půjčku na bydlení dosáhne podstatně větší okruh žadatelů a různé hypoteční úvěrové produkty jsou daleko více dostupnější. Avšak i přesto se najde spoustu mladých párů, kteří na půjčku na bydlení nemají absolutně šanci dosáhnout. I v takovém případě ale existuje řešení.

Sjednat půjčku

Půjčky na bydlení

Koupě bytu nebo domu lze financovat několika možnými způsoby. Je možno říci, že klasická bankovní hypotéka, je za určitých okolností celkem optimální řešení. Jenomže i v tomto případě si musíte nejprve předem uvědomit, že se jedná o zcela běžnou bankovní půjčku, která je určena standardními úvěrovými podmínkami. Každého žadatele v bance si nejprve řádně prolustrují v centrálním registru dlužníků. Pokud jste se již v minulosti dostali do finančních problémů, jen stěží se žádostí uspějete. Bankovní hypotéka totiž vyžaduje perfektní platební morálku a dokonalý osobní profil. Ten zahrnuje i vaše příjmy. Sice je pravda, že absolventský plat nebudete brát věčně a postupně  se vypracujete na lepší pracovní pozici, avšak pro žádost o hypotéku je nutno uvést aktuální čísla. Jesltiže tedy prozatím ještě mnoho nevyděláváte, budete bankou ohodnoceni velmi nízkou bonitou a ta vám žádost o hypotéku zamítne. Dalším aspektem hypotéky je složení jistiny v určité výši. Ta se odvíjí většinou od sumy, kterou po bance požadujete a také od hodnoty kupované nemovitosti. I kdybyste v pohodě prošli celým náročným administrativním procesem, v případě, že v bance nesložíte několik stovek tisíc korun, hypotéka vaše nebude. Někteří lidé v takové situaci volí další nebankovní půjčku, jejímž cílem je pokrýt tuto sumu nutnou pro banku. Vzhledem k tomu, že získání nebankovní půjčky je podstatně jednodušší, může se vám to podařit, ovšem za cenu vyšší úrokové sazby. Vzít si můžete prakticky jakoukoli spotřebitelskou půjčku, ale velmi dobře uvažte, jak zahrnete její splátky do rodinného rozpočtu.

Dlouhodobá půjčka

Každá půjčka určená k financování vlastního bydlení je vlastně dlouhodobý úvěr, který má trochu jiná pravidla splácení než běžná půjčka v řádu několika tisícovek. Půjčky na bydlení se sjednávají většinou na dobu 25 let a tomu odpovídá i výše úrokové sazby. Kdybyste si vzali jakoukoli jinou neúčelovou půjčku a získanými peněžními prostředky financovali vlastní bydlení, celkové náklady na půjčku by se vám o dost podražily. Avšak kdybyste ji dokázali splatit podstatně dříve, je jen a jen na vašem uvážení, zda je pro vás i taková možnost přípustná. Někteří mladí lidé si berou půjčku třeba jen na rekonstrukci, takže si vystačíte s částkou v řádu několika set tisíc korun a není nutno zacházet až do milionu. Avšak u nebankovních společností máte větší možnost individuálního přístupu a lze si zde vyjednat půjčku dle svých potřeb a požadavků. Když společnosti nabídnete adekvátní záruky splacení, třeba formou zástavy další nemovitosti, může vám nabídnout i lepší podmínky splácení. U některých společností vám třeba odloží splátky na určitou dobu, nebo získáte možnost mimořádné splátky bez sankce či jednorázového doplacení celé půjčky bez poplatku. U půjčky na bydlení si vždy uvědomte, že na sebe berete závazek na několik desítek let, a proto je velmi důležité vše řádně promyslet a propočítat. Dobré je se vždy seznámit s aktuální nabídkou úvěrového trhu a jednotlivé nabídky si porovnat. K tomuto účelu slouží nejlépe online srovnávač půjček, který je pro vás neustále k dispozici.

Úvěrový trh nabízí mladým lidem spoustu možností, jak financovat vlastní bydlení. Určitě vyberete půjčku podle svých individuálních potřeb a požadavků.

Komentáře jsou uzavřeny.