Nevratná půjčka pro začínající podnikatele

Začínáte s podnikáním, ale chybí vám finance? Nevratná půjčka by se hodila jako sůl. Kde ji ale vzít? Je vůbec někdo ochotný podpořit drobného živnostníka v jeho počátcích podnikání? Těžko říct, ne každá finanční společnost má pro čerstvé podnikatele pochopení. Odhadnout míru rizika není jen tak. Chce to důkladně promyšlený byznys plán a ani ten nemusí právě vyjít. Kolikrát je reakce zákazníků zcela opačná, než se kterou počítal původní podnikatelský záměr. Pak zůstanou jen dluhy a náročný projekt se rázem zhroutí jako hrad z karet. Ale proč usilovat za každou cenu právě o nevratnou půjčku? Pokud budou obchody šlapat a v podnikání se vám bude dařit, není nejmenší důvod pochybovat o tom, proč byste měsíční splátky půjčky v pohodě neutáhli. Zárukou vám budou stabilní zakázky, díky kterým budete mít pravidelný příjem a podle něj si můžete hravě rozvrhnout svůj měsíční rozpočet. Kam se tedy vydat pro půjčku s čerstvým živnostenským listem? Možností je mnoho, ale ne všude vám vyjdou vstříc. I přesto můžete být úspěšní.

Chci půjčku

Pomůže banka v začátcích podnikání?

Počátky podnikání bývají velmi těžké. Abyste mohli začít, nestačí jen návštěva živnostenského úřadu a vyřízení nezbytné administrativy, ale také potřebujete dostatečně vysoký kapitál. Pokud se nemůžete spolehnout na vlastní zdroje a nepomůže ani nikdo z rodiny, pak nezbývá nic jiného než půjčka. Ovšem předem je nutné vždy pečlivě uvážit míru vaší zadluženosti a pokud možno co nejvíce minimalizovat rizika. Řada podnikatelů přichází s žádostí o půjčku do banky a očekávají finanční pomoc od státu. Sice není povinností žádného peněžního ústavu jakkoli podnikatelům finančně vypomáhat, přeci jen se jim určité možnosti nabízí. Pokud jejich podnikatelský záměr osloví banku natolik, že bude ochotna se na projektu finančně podílet, pak mohou s určitou dávkou pomoci od státu počítat. V jaké formě se projeví, to už zcela závisí na individuálních podmínkách. Někdo se dočká lepší úrokové sazby, případně dalších benefitů navíc, kdy jim třeba stát určitou částkou přispěje. Základem úspěchu je však dokonale propracovaný podnikatelský záměr a vaše schopnost vyjednávat. Avšak kromě toho nezapomeňte, že i jako začínající podnikatel musíte naplnit standardní podmínky bankovních půjček a úvěrů. Ve vašem případě bude nutno doložit bezdlužnost vůči finančnímu úřadu a pojišťovnám. Také počítejte s tím, že si vás banka důkladně proklepne v úvěrových registrech. Takže pokud máte někde nějaké nesplacené závazky či jste v exekuci, jen stěží se půjčky od banky dočkáte. Tím ale vaše cesta k úvěru nekončí a můžete se obrátit na nebankovní sféru.

Sjednat půjčku

Půjčka pro začínající podnikatele

Nebankovní společnosti přímo počítají s klienty, pro které je bankovní půjčka naprosto nedostupná. Proto mají své podmínky již předem upraveny tak, aby jim dokázali vyhovět i problémoví žadatelé. To se týká zejména záznamu v registru dlužníků, nemožnosti doložit pravidelný příjem ze zaměstnání, probíhajícího exekučního řízení, apod. Stejně tak nebankovní společnosti počítají i se začínajícími podnikateli, kteří ve valné většině odchází z banky s nepořízenou. Důvodem často bývá nedostatečný příjem a žádný majetek, kterým by případně za úvěr mohli ručit. Nebankovní subjekty mají přímo specifickou kategorii půjček určenou začínajícím podnikatelům, kdy není nutné dokládat ani vaši bezdlužnost vůči finančnímu úřadu a pojišťovnám. Taková půjčka je pak zpravidla schválena jen na základě individuálních parametrů klienta. Podle toho, o jakou částku se vlastně jedná, jsou stanoveny i podmínky splácení. Pokud potřebujete půjčku v hodnotě několika milionu korun, není problém, jen počítejte s tím, že budete muset zastavit nemovitost v odpovídající hodnotě. Nebankovní společnosti zpravidla poskytují půjčky do 60 % odhadní ceny, ale toto číslo je velmi variabilní a značně se liší firma od firmy. U malých půjček si třeba vystačíte jen s vyšší úrokovou sazbou, případně ručením další osobou jako spolužadatelem o půjčku. Vybírat můžete z účelových i neúčelových podnikatelských půjček, avšak účelová půjčka na podnikání bude vyžadovat doložení, jakým způsobem peněžní prostředky využijete. Na druhou stranu ale zase díky nižší úrokové sazbě ušetříte. Záleží tedy jen a jen na vás a na vašich představách.

Půjčka ze soukromých zdrojů

Začínající podnikatelé často hledají finanční možnosti také u soukromých investorů, kteří nemají žádné standardní podmínky jako banky nebo některé nebankovní společnosti. Půjčka od soukromého investora nabízí vždy možnost individuálního řešení, a podmínky si můžete stanovit jen dle svých potřeb a požadavků. Ovšem v konečném výsledku samozřejmě záleží na dohodě obou stran. Půjčka je poskytnuta na základě smlouvy o půjčce, která je dostatečnou právní ochranou jak pro dlužníka, tak i věřitele. Jen v případě soukromých osob si vždy řádně daného investora prověřte. Pokud po vás bude chtít peníze předem, rozhodně z takové půjčky vycouvejte. Solidní soukromý investor vám nabídne půjčku s přijatelnými úroky a podmínkami. Velkou předností těchto půjček je to, že nikdo nenahlíží do registru dlužníků a nikoho nezajímají vaše příjmy. Jen je nutné dodržet podmínky splácení stanovené ve smlouvě. Pro začátek podnikání se dá taková půjčka považovat za celkem efektivní řešení.

Začínající podnikatelé to na úvěrovém trhu nemají sice jednoduché, ale pořád existuje způsob, jak si sjednat vhodnou půjčku. Jen předem důkladně zvažte své možnosti a nikdy se nepouštějte do zbytečných rizik, které by vás v extrémním případě mohly připravit i o veškerý majetek.

 

Komentáře jsou uzavřeny.