Nenávratná půjčka od státu

Přemýšlíte o dobré investici? Chcete se pustit do podnikání a nemáte žádný počáteční kapitál? Nebo byste rádi bydleli ve vlastním? V těchto situacích je jistě dobré zmapovat aktuální situaci na finančním trhu a udělat si jasnou představu, jaké možnosti se nabízí. O půjčkách slyšíte všude kolem sebe, jednotlivé úvěrové společnosti  se snaží obstát v tvrdé konkurenci , a tak bojují o své zákazníky. Tu vám nabídnou nejlevnější půjčku na trhu, jinde zase odloží splátky a někde se můžete třeba i pojistit proti platební neschopnosti. Každá půjčka je definována svými jasnými podmínkami, avšak jedno mají společné. Všechny finanční společnosti musí dodržet literu zákona, která jim stanoví, že si musí předem ověřit platební schopnost žadatele. A tak kdekdo nahlíží do registru dlužníků či vyžaduje potvrzení o vašich příjmech. Zejména banky jsou v tomto směru velmi nekompromisní a striktně trvají na dodržení daných podmínek. Jenomže stále existuje velké procento žadatelů, kteří na bankovní půjčku nedosáhnou, i kdyby se snažili sebevíc. Mnohokrát pak hledají řešení v nebankovní sféře, kde se jim naskýtají úplně jiné možnosti a zejména příležitost využít svoji individualitu při stanovení úvěrových splátek. Když v takovém případě narazíte na půjčku s podporou od státu, jistě stojí za to, takovou příležitost využít.

Chci půjčit

Půjčky na bydlení

I když není přímo povinností státu, aby pomáhal zejména mladým lidem na startu jejich života, přeci jen je v jeho zájmu lidem při založení rodiny alespoň trochu pomoci. Každému je jasné, že pronájmy jsou velmi drahé a v podstatě stejné peníze, které takto dáváte každý měsíc za nájem, můžete využít jako splátku vlastního bydlení. Z toho důvodu řada lidí po ukončení svých studií a nástupu svého prvního zaměstnání se snaží o získání hypotéky, jejímž prostřednictvím lze každé bydlení financovat. Je celkem jedno, zda se jedná o klasickou bankovní hypotéku či půjčku na bydlení od různých stavebních spořitelen, ve své podstatě je to vždy dlouhodobý úvěr, jehož podmínky jsou stanoveny tak, aby zejména pro mladé lidi byly tyto půjčky lépe dostupné. A to je i v zájmu státu, proto se snaží mladým lidem na půjčku přispět. Třeba tím, že při narození dítěte si jednorázově odepíšete určitou finanční sumu. V minulém roce také došlo ke zvýšení věkové hranice pro žadatele o půjčku na bydlení a rovněž se snížila výše nutné jistiny, kterou je nutno při schválení hypotéky bance poskytnout. Výše jistiny odpovídá celkové hodnotě nemovitosti, avšak i tak byla donedávna pro řadu lidí nedostupná. Její snížení dopomohlo tedy k tomu, že dlouhodobý úvěr na koupi bytu či domu se stal půjčkou na dosah. Avšak stále pro získání hypotéky platí nutnost doložení příjmů nejlépe z trvalého pracovního poměru a schválení půjčky podléhá standardním podmínkám úvěrových společností. Půjčka je úročena přijatelnou úrokovou sazbou, která z ní činí vhodnou půjčku na financování vlastního bydlení.

Půjčka na podnikání

Také podnikatelé to nemají na úvěrovém trhu právě jednoduché, obzvlášť, když máte v ruce novotou vonící živnostenský list a nakráčíte s požadavkem na půjčku do banky. Pro začínající podnikatele, kteří nemohou bance doložit ještě žádnou účetní uzávěrku, jsou půjčky mnohem méně dostupné než když bance rovnou předložíte všechny požadované listiny ohledně bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu a pojišťovnám, doložíte účetní a daňové přiznání za uplynulé období, případně banka si ověří váš zůstatek na podnikatelském účtu a z jeho historie si udělá představu o vaší platební morálce. Chcete-li jako začínající podnikatel v bance uspět, pak je jistě dobré předložit dokonale propracovaný podnikatelský záměr, díky němuž vás banka může ve vašem projektu podpořit. A třeba i s účastí státu. To se týká zejména velkých projektů, které naleznou u banky kladnou odezvu a váš plán ji zaujme natolik, že se banka rozhodne na projektu podílet nebo vás stát určitou částkou podpoří. Určitě je dobré takovou nabídku přijmout a vyjednat si podmínky splácení tak, abyste v pohodě utáhli každoměsíční splátky. Pokud daný projekt splní svůj efekt a bude dostatečně vydělávat, jistě to nebude žádný problém. A na tomto je právě postaven úspěch dlouhodobého úvěru, jehož splatnost nemá co ohrozit. Když poskytnete bance adekvátní ručení, o to lepší podmínky vám dokáže nabídnout.

Sjednat půjčku

Dlouhodobá půjčka

Jakákoli půjčka se státní podporou je v podstatě dlouhodobý úvěr, jehož splatnost je rozložena na několik let. Tomuto faktu právě odpovídají i podmínky, které zohledňují tento dlouhodobý horizont splatnosti. Z toho důvodu můžete u dlouhodobých půjček počítat se s zcela jiným úrokem než u klasického spotřebitelského úvěru. V mnoha případech je možno uzavřít také pojištění proti platební neschopnosti v případě nezaměstnanosti či dlouhodobé nemoci. Vzhledem k tomu, že díky takové půjčce berete na sebe závazek na několik let, jen stěží lze předpokládat, zda se vaše finanční podmínky v průběhu splácení nezmění. Pokud byste se do stali kdykoli do problémů se splátkami, nejenže je třeba hledat s věřitelem urychlené řešení, ale také můžete vzít v potaz možnost refinancování půjčky nebo ji zahrnout do konsolidace půjček, máte-li závazků povícero. Refinancováním půjčky můžete výrazně ulevit domácímu rozpočtu a získáte úplně jiné podmínky splácení. Řada finančních společností také nabízí v rámci refinancování možnost navýšení úvěru o potřebnou částku, což jistě stojí za úvahu, zda i tuto možnost není dobré využít. V každém případě se u dlouhodobých půjček můžete setkat s variací státní podpory, což se týká zejména půjček na bydlení či na podporu podnikání. I když klasickým novomanželským půjčkám už dávno odzvonilo, přesto se snaží stát mladým lidem start do života alespoň trochu usnadnit. Využít takovou možnost je jistě správným krokem nejen  k financování vlastního bydlení a vytvoření podmínek pro rodinu, ale i k osobnímu rozvoji v podnikatelské sféře.

S určitou podporu od státu se můžete setkat zejména u různých bankovních půjček, které spadají mezi klasické dlouhodobé úvěry. Avšak i jejich schválení odpovídá standardním bankovním podmínkám.

Komentáře jsou uzavřeny.