Co si banky ověřují při žádosti o půjčku
Přemýšlíte o dobré bankovní půjčce? Nejste si jisti, zda dokážete vyhovět náročným požadavkům půjček a úvěrů v bance? Určitě dobrou zprávou je, že i když se žádostí o půjčku nepochodíte právě u banky, pořád tím vaše cesta k penězům nekončí. Bankovní domy nejsou naštěstí jedinou finanční institucí, kde byste si mohli sjednat půjčku. Možností je podstatně víc, a tak není třeba nic lámat přes koleno. Je všeobecně známo, že nebankovní sféra je ke klientům podstatně více shovívavější a dokáže vám akčně sjednat půjčku během několika málo minut. Někdy možná za cenu vyšší úrokové sazby, ale zase třeba bez jakékoli administrativní náročnosti. Naproti tomu bankovní půjčka je vhodnější, když přemýšlíte o nějaké dlouhodobé půjčce, třeba na bydlení, případně o klasické hypotéce, ale i půjčka na auto nebo na studia určitě stojí za pozornost. Nelze tedy jednoznačně říci, zda je lepší půjčka od banky nebo nebankovní společnosti, každá z nich má svá pro a proti a z toho důvodu je třeba nejprve uvážit k čemu získané peněžní prostředky využijete a jak s nimi chcete naložit. Podle toho potom zvolíte odpovídající typ půjčky. Na finančním trhu se setkáte s půjčkami neúčelovými, kam většinou patří klasické spotřebitelské půjčky na cokoli, které jsou doménou zejména nebankovních společností, a pak s půjčkami účelovými. Ty mají většinou menší úrokovou sazbu, ale zase musíte doložit všechny faktury, na co jste získané peníze použili. Dříve než si jakoukoli půjčku sjednáte, vždy pečlivě uvažte nejen své možnosti splácení, ale také charakter daného úvěrového produktu.
Půjčka od banky
Mezi tradiční poskytovatele půjček patří samozřejmě všechny banky, kterých je na trhu dost a dost. I když každá z nich poskytuje půjčku za svých interních podmínek, přeci jen mají všechny bankovní půjčky jedno společné. Při jejich vyřízení se musíte připravit na delší časovou náročnost celého schvalovacího procesu, která je dána zejména nutností doložení různých dokladů a potvrzení. V bance si každého žadatele nejprve proklepnou v centrálním registru klientských informací. Pokud máte nějaký vroubek z minulosti, či si na svých bedrech nesete další nesplacené závazky, může vás banka zařadit mezi rizikové klienty, jimž je žádost o půjčku zamítnuta. V takových případech se banky obávají , že návratnost jejich vynaložené investice je v ohrožení a riziko tak vysoké, že je nedokáže vyvážit ani případně vyšší úroková sazba. Pokud jste v exekučním řízení nebo insolvenci, stejně tak nemůžete počítat s bankovní půjčkou. Jestliže ale lustrací v registru dlužníků úspěšně projdete, dostanete se k dalšímu kroku a banka vznese požadavek na doložení vašich příjmů.
Potvrzení o příjmu
Všechny úvěrové společnosti, bankovní i nebankovní společnosti nevyjímaje, mají dle zákona o spotřebitelských půjčkách a úvěrech ze zákona za povinnost předem si ověřit platební schopnost žadatele. Některé finanční společnosti k tomuto účelu využívají jednak záznamy v registrech dlužníků a jednak vyžadují doložení vašich příjmů. U banky na rozdíl od nebankovních společností jen stěží naleznete nějaké kompromisní řešení a vždy trvají na svých striktních požadavcích. Naproti tomu u nebankovní společnosti si můžete sjednat půjčku aniž byste museli dokládat potvrzení o příjmu. I v případě záznamu v registru dlužníků lze nalézt řešení, jelikož nebankovní společnosti jsou ochotny akceptovat individuální potřeby a možnosti každého klienta. S takovou vstřícností se u banky jen stěží shledáte. Zde mají své interní předpisy a z nich nevybočí ani o krok. Zejména doložení potvrzení o příjmu je celkem zásadní věc. Banky jsou ochotny akceptovat jen příjmy z trvalého zaměstnaneckého poměru v adekvátní výši vzhledem k půjčce. V případě, že pracujete v zahraničí, nemusí vám banka dokonce uznat celých sto procent příjmů, ale jen část. Když pracujete na dohodu, formou brigády či máte smlouvu na dobu určitou, jste bankou označeni za osobu bez prokazatelného příjmu a tudíž s tak nízkou bonitou, že to na úspěšné schválení žádosti nemůže stačit. Pokud tedy nedokážete těmto náročným bankovním požadavků vyhovět, můžete se vždy obrátit na nebankovní sektor.
Dlouhodobá půjčka
U banky si můžete požádat o půjčku v jakékoli výši, její horní hranice není nijak omezena. Sjednat si lze půjčku účelovou stejně jako půjčku, kde vyplacené peněžní prostředky lze využít na cokoli. Bankovní půjčky jsou však většinou klasické půjčky v řádu desítek, stovek či milionu korun. Žádná banka vám jen tak do výplaty pětistovku nepůjčí, tak jak je to možné u některých nebankovních společností. Snad jen v případě, že máte kreditní kartu v peněžence nebo povolený kontokorent na běžném účtu. S těmito úvěrovými produkty můžete potom účet přečerpat do předem sjednaného limitu a nejlépe vzniklý deficit opět během bezúročného období vyrovnat. Pokud splatnost půjčky překročíte, sankce za nesplácení jsou poměrně vysoké. V případě, že si chcete v bance vzít větší půjčku a její splatnost bude rozložena na několik let, pak takto poskytnutému úvěru budou rovněž odpovídat i podmínky splácení. V prvé řadě bude nutné zohlednit, zda se jedná o půjčku účelovou či neúčelovou, a jaké jste ochotni poskytnout záruky splacení. Někteří lidé se domnívají, že dlouhodobá historie vašeho konta je pro banku dostačující a ledaco vypovídá o vaší platební morálce, ale přeci jen v některých případech může banka vyžadovat u velkých úvěrů další osobu jako spolužadatele a nebo zástavu nemovitosti. Pak je nutné u takové půjčky odložit i další dokumenty nejen týkající se konkrétní osoby, ale pokud se jedná o nemovitost, musíte doložit její vlastnictví, aktuální odhad, kupní či darovací smlouvu, atd. Rozhodně takovou půjčku nevyřídíte ze dne na den a už vůbec ne jen elektronicky, tak jak je to u nebankovních půjček zcela běžné. Kvůli bankovní půjčce se musíte vždy dostavit přímo na pobočku a vše osobně vyjednat. Avšak i zdlouhavá administrativní náročnost vás může dovést k dobré bankovní půjčce.
Banky při posuzování žadatele o půjčku jsou poněkud přísnější než nebankovní společnosti a každý nedokáže vyhovět jejich náročným podmínkám. Vzhledem k tomu, že se liší banka od banky, je dobré se nejprve porozhlédnout po nabídce úvěrového trhu a teprve potom podat příslušnou žádost.